Strona główna » Edukacja dorosłych w Finlandii

Edukacja dorosłych w Finlandii

W dniach od 20 do 25 maja 2024r. przedstawicielki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lidzbarku Warmińskim uczestniczyły w programie Erasmus+ Sektor: Edukacja dorosłych w Finlandii.

W pierwszy dzień mobilności odwiedziłyśmy Helsinki Central Library Oodi, Bibliotekę Narodową, Bibliotekę Uniwersytecką oraz Suomenlinna Public Library mieszczącą się na wyspie.

W drugim dniu odwiedziłyśmy Töölö Library oraz Pasila Library and Multilingual Library skierowaną do wszystkich obcokrajowców mieszkających w Finlandii. Piękna architektura fińskich bibliotek, pełna symboliki zapiera dech w piersiach. Fontanna w budynku Pasili otoczona drogą mleczną, planetami i pierścieniami Saturna stanowi centrum wszechświata a jednocześnie symbolizuje studnię wiedzy. Profil każdej z bibliotek jest inny. Każda posiada coś wyjątkowego. Töölö Library zaskoczyła nas ogromem pracujących w ciszy młodych ludzi o wczesnej porannej godzinie. Grupa seniorów pod kierunkiem wykwalifikowanego wolontariusza oddawała się medytacji. Biblioteka Wielojęzyczna udostępnia swoje zbiory w ponad 80 językach. Z czego najwięcej w języku arabskim, chińskim i perskim.

W kolejnym dniu mobilności czas spędziłyśmy w bibliotece Myllypuro. Innowacyjnej bibliotece, która przyciąga nowe osoby swoim mottem, aby „łapać ich zainteresowanie”. Drugie miejsce, które poznałyśmy to Itäkeskus Library – biblioteka mieszcząca się w centrum handlowym.

W czwartek miałyśmy przyjemność zwiedzić Bibliotekę Tampere usytuowaną ok. 160 km od Helsinek. Atutem biblioteki jest jej największa kolekcja zbiorów muzycznych w obrębie Helsinek. Można również wypożyczyć instrumenty muzyczne na dwa tygodnie. Jak w większości tutejszych bibliotek tak i w tym przypadku widoczna jest naturalna roślinność całkiem sporych rozmiarów. Sprzyja to dobremu samopoczuciu i relaksacji w pięknym otoczeniu.

Biblioteki w Finlandii stanowią centrum życia społecznego. Oprócz spędzania wolnego czasu w zorganizowanej do perfekcji przestrzeni. Obok licznych kolekcji książek, czasopism i multimediów, można w nich również wypożyczyć instrumenty muzyczne, laptopy, słuchawki, maszynę do robienia lodów, gofrownicę czy wiertarkę udarową.

Ostatnia biblioteka, którą odwiedziłyśmy Lippulaiva Library w Espoo mieszcząca się w centrum handlowym jest idealnym przykładem biblioteki ekologicznej z recyklingu.