Deklaracja dostępności

Deklaracja dostępności

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera w Lidzbarku Warmińskim zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.

Deklaracja dostępności dotyczy strony http://www.mbp.lidzbarkw.pl.

  • Data publikacji strony internetowej:
  • Data ostatniej istotnej aktualizacji:

Stan dostępności cyfrowej

Ta strona internetowa jest częściowo zgodna z załącznikiem do ustawy o dostępności cyfrowej z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu [niezgodności i wyłączeń] wymienionych poniżej.

Niedostępne treści

Niezgodność z załącznikiem

  • Niektóre materiały graficzne (zdjęcia) nie mają w pełni dokładnych opisów,.
  • Filmy nie posiadają napisów.
  • Strona nie posiada podświetlania elementów nawigacyjnych (tzw. focus) ułatwiającego osobom niedowidzącym korzystanie z witryny,.
  • Strona nie posiada wersji tekstowej niezawierającej żadnych grafik.

Przygotowanie deklaracji dostępności

  • Data sporządzenia deklaracji:
  • Data ostatniego przeglądu deklaracji:

Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny w oparciu o Listę kontrolną do badania dostępności cyfrowej strony internetowej v. 2.2 (docx, 0,12MB).

Informacje zwrotne i dane kontaktowe

Wszystkie problemy z dostępnością cyfrową tej strony internetowej możesz zgłosić do Adriana Piotrowicza – meilowo czytelnia.mbp@lidzbarkw.pl lub telefonicznie 89 767 30 25 wew. 203.

Każdy ma prawo wystąpić z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej tej strony internetowej lub jej elementów.

Zgłaszając takie żądanie podaj:

  • swoje imię i nazwisko,
  • swoje dane kontaktowe (np. numer telefonu, e-mail),
  • dokładny adres strony internetowej, na której jest niedostępny cyfrowo element lub treść,
  • opis na czym polega problem i jaki sposób jego rozwiązania byłby dla Ciebie najwygodniejszy.

Na Twoje zgłoszenie odpowiemy najszybciej jak to możliwe, nie później niż w ciągu 7 dni od jego otrzymania.

Jeżeli ten termin będzie dla nas zbyt krótki poinformujemy Cię o tym. W tej informacji podamy nowy termin, do którego poprawimy zgłoszone przez Ciebie błędy lub przygotujemy informacje w alternatywny sposób. Ten nowy termin nie będzie dłuższy niż 2 miesiące.

Jeżeli nie będziemy w stanie zapewnić dostępności cyfrowej strony internetowej lub treści, wskazanej w Twoim żądaniu, zaproponujemy Ci dostęp do nich w alternatywny sposób.

Obsługa wniosków i skarg związanych z dostępnością

Jeżeli w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej, odmówimy zapewnienia żądanej przez Ciebie dostępności cyfrowej, a Ty nie zgadzasz się z tą odmową, masz prawo złożyć skargę.

Skargę masz prawo złożyć także, jeśli nie zgadzasz się na skorzystanie z alternatywnego sposobu dostępu, który zaproponowaliśmy Ci w odpowiedzi na Twój wniosek o zapewnienie dostępności cyfrowej.

Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:

  • Dorota Paleń-Krajewska – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Marcina Kromera,
  • Adres: ul. Ratuszowa 4,
  • mejl: mbp@lidzbarkw.pl.

Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl.

Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie.

Pozostałe informacje

Dostępność architektoniczna

Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera w Lidzbarku Warmińskim

ul. Ratuszowa 4
11-100 Lidzbark Warmiński

Biblioteka znajduje się w budynku przy ulicy Ratuszowej 4 . Do budynku prowadzi wejście od ulicy Ratuszowej bezpośrednio przy chodniku, alternatywne od strony ul. Kajki. Przy budynku na drugiej stronie ulicy znajduje się parking z miejscem dla osoby niepełnosprawnej. Dla użytkowników przeznaczone jest wejście główne od ulicy Ratuszowej. Przy wejściu do budynku jest zrobiona pochyłość dla wózków.
Przy drzwiach wejściowych jest dzwonek, który jest słyszalny w wypożyczalni na parterze budynku. W razie potrzeby pomocy bibliotekarze pomagają wejść do budynku. Po wejściu do budynku po lewej stronie znajduje się wypożyczalnia literatury pięknej dla dorosłych. Na wprost od wejścia głównego znajduje się winda osobowa. Po prawej są odpowiednio: schody na pierwsze piętro. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze w wypożyczalni.

Dla osób z problemami w poruszaniu się i matek z wózkami jest winda osobowa na pierwsze piętro i drugie piętro. Winda jest wyposażona w system głosowy. Informuje o zamkniętych drzwiach oraz o przybyciu na poszczególną kondygnację. Aby przywołać windę należy nacisnąć przycisk przy drzwiach. Na pierwszym piętrze znajduje się literatura popularno-naukowa, komputery, gry planszowe, ksero i czasopisma.

Dla osób niepełnosprawnych udostępniamy alternatywny sposób wypożyczania zbiorów – Książka na telefon. Czytelnicy z dysfunkcją wzroku mogą wypożyczyć audiobooki i książki z serii „Duże Litery” oraz Czytaki z najnowszą literaturą.

Na drugim piętrze znajduje się dział gromadzenia i opracowania zbiorów, księgowość oraz dyrektor.

Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie brajla.

Nie zapewniamy skorzystania z tłumacza języka migowego .

Dostępność architektoniczna Oddziału dla Dzieci

Oddział dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się w budynku dawnego ratusza pod adresem ul. Ratuszowa 5 w Lidzbarku Warmińskim. Biblioteka mieści się na I piętrze w budynku, do którego możemy wejść schodami lub dojechać windą. Do budynku prowadzi wejście od ulicy Ratuszowej bezpośrednio przy chodniku. Przy wejściu do budynku jest zrobiona pochyłość dla wózków. Przy drzwiach wejściowych jest dzwonek ,który jest słyszalny w bibliotece dla dzieci. W razie potrzeby pomocy bibliotekarze pomagają wejść do budynku. Po wejściu do budynku po lewej stronie znajduje się platforma dla wózków przy schodach. Po pokonaniu trzech schodków na korytarzu na lewo i na prawo jest wejście do pokoi administracyjnych urzędu miejskiego, nieco dalej na prawo jest wejście schodami na górę. Winda znajduje się na lewo przy końcu korytarza. Na prawo przy końcu korytarza znajdują się schody do piwnicy budynku. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na I piętrze budynku.

Winda nie jest wyposażona w system głosowy. Informuje o zamkniętych drzwiach oraz o przybyciu na poszczególną kondygnację za pomocą sygnalizacji dźwiękowej. Aby przywołać windę należy nacisnąć przycisk przy drzwiach. Po przybyciu na I piętro należy zawołać pracownika biblioteki, aby bezpiecznie dostać się do wypożyczalni.

Dostępność komunikacyjno-informacyjna

  • Jak wnioskować o tłumacza polskiego języka migowego: brak
  • Informacja o naszej działalności w tekście łatwym do czytania (ETR): brak
  • Informacja o naszej działalności w języku migowym (PJM): brak
  • Aktualny raport z zapewnienia dostępności: https://www.mbp.lidzbarkw.pl/wp-content/uploads/2025/03/Raport-o-dostepnosci-2025.pdf
  • Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.

    W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie brajla.