„Czy Ty istniejesz?”

Filozofia to wiedza dla wybranych, dla tych, którzy widzą problemy tam gdzie inni ich nie dostrzegają. A filozofowie nad nimi dywagują.
Pytanie, które pojawia się w tytule. Czy Ty istniejesz? Stawiane jest w kontekście człowieka. Czy istnieje drugi człowiek?
Kartezjusz mówi, że możemy we wszystko zwątpić, ale w jedną rzecz nie – że myślę. Moment w którym myślę. Max Stirner podaje dość radykalny sposób dowiedzenia istnienia drugiego człowieka jako produktu świadomości. Jestem pewny swej świadomości. Jean-Paul Sartre stawia pytanie o istnienie świadomości innego człowieka, że nie możemy być jej pewni. Na dowód czego przywołuje obraz obserwatora na korytarzu, który zostając przyłapany, czuje wstyd. Inny człowiek zostawia ślad w postaci oskarżenia. Bliźni to oskarżyciel, który obnaża. Maurice Merleau-Ponty powie, że wszystko jest darem dla mnie. Być może oznacza to, że są obok mnie inni. Miłość jest najdoskonalszym darem. To może sugerować, że inni istnieją. Emmanuel Levinas przenosi ślad obecności w stwierdzeniu, że człowiek odnajduje siebie jako osaczonego przez inny byt, ciężar bytu. Nie uczyń mi nic złego – to moment gdy ociężały byt ożywa.