Deklaracja dostępności
Deklaracja dostępności
Miejska Biblioteka Publiczna im. M. Kromera w Lidzbarku Warmińskim zapewnia dostępność swojej strony internetowej zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.mbp.lidzbarkw.pl.
Data publikacji strony internetowej: 2014-01-15
Data ostatniej modernizacji strony: 2020-12-20
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu poniższych niezgodności lub wyłączeń :
- niektóre materiały graficzne (zdjęcia) nie mają w pełni dokładnych opisów,
- filmy nie posiadają napisów.
Strona posiada następujące ułatwienia dla osób z niepełnosprawnościami:
- możliwość powiększania wielkości liter dla całego szablonu strony,
- możliwość wybrania stylu z podwyższonym kontrastem (czarne tło, żółte i zielone litery),
- wyszukiwarka indeksująca treści na stronie,
- podkreślenie elementów nawigacyjnych,
- zatrzymanie animacji,
- powiększony
Strona nie posiada:
- podświetlania elementów nawigacyjnych (tzw. focus) ułatwiającego osobom niedowidzącym korzystanie z witryny,
- wersji tekstowej niezawierającej żadnych grafik.
Oświadczenie sporządzono 2020-12- 31. Deklarację sporządzono na podstawie samooceny przeprowadzonej przez pracowników biblioteki. Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą do kontaktu jest Adrian Piotrowicz, adres poczty elektronicznej czytelnia.mbp@lidzbarkw.pl Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu 89 7673025 w.203.
Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
W przypadku, gdy podmiot odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego dostępu do informacji, można złożyć skargę na takie działanie. Po wyczerpaniu wszystkich możliwości skargę można przesłać także do Rzecznika Praw Obywatelskich.
Dostępność architektoniczna biblioteki głównej
Biblioteka znajduje się w budynku przy ulicy Ratuszowej 4 . Do budynku prowadzi wejście od ulicy Ratuszowej bezpośrednio przy chodniku, alternatywne od strony ul. Kajki. Przy budynku na drugiej stronie ulicy znajduje się parking z miejscem dla osoby niepełnosprawnej. Dla użytkowników przeznaczone jest wejście główne od ulicy Ratuszowej. Przy wejściu do budynku jest zrobiona pochyłość dla wózków.
Przy drzwiach wejściowych jest dzwonek, który jest słyszalny w wypożyczalni na parterze budynku. W razie potrzeby pomocy bibliotekarze pomagają wejść do budynku. Po wejściu do budynku po lewej stronie znajduje się wypożyczalnia literatury pięknej dla dorosłych. Na wprost od wejścia głównego znajduje się winda osobowa. Po prawej są odpowiednio: schody na pierwsze piętro. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na parterze w wypożyczalni.
Dla osób z problemami w poruszaniu się i matek z wózkami jest winda osobowa na pierwsze piętro i drugie piętro. Winda jest wyposażona w system głosowy. Informuje o zamkniętych drzwiach oraz o przybyciu na poszczególną kondygnację. Aby przywołać windę należy nacisnąć przycisk przy drzwiach. Na pierwszym piętrze znajduje się literatura popularno-naukowa, komputery, gry planszowe, ksero i czasopisma.
Dla osób niepełnosprawnych udostępniamy alternatywny sposób wypożyczania zbiorów – Książka na telefon. Czytelnicy z dysfunkcją wzroku mogą wypożyczyć audiobooki i książki z serii „Duże Litery” oraz Czytaki z najnowszą literaturą.
Na drugim piętrze znajduje się dział gromadzenia i opracowania zbiorów, księgowość oraz dyrektor.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie brajla.
Nie zapewniamy skorzystania z tłumacza języka migowego .
Dostępność architektoniczna Oddziału dla Dzieci
Oddział dla dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej znajduje się w budynku dawnego ratusza pod adresem ul. Ratuszowa 5 w Lidzbarku Warmińskim. Biblioteka mieści się na I piętrze w budynku, do którego możemy wejść schodami lub dojechać windą. Do budynku prowadzi wejście od ulicy Ratuszowej bezpośrednio przy chodniku. Przy wejściu do budynku jest zrobiona pochyłość dla wózków. Przy drzwiach wejściowych jest dzwonek ,który jest słyszalny w bibliotece dla dzieci. W razie potrzeby pomocy bibliotekarze pomagają wejść do budynku. Po wejściu do budynku po lewej stronie znajduje się platforma dla wózków przy schodach. Po pokonaniu trzech schodków na korytarzu na lewo i na prawo jest wejście do pokoi administracyjnych urzędu miejskiego, nieco dalej na prawo jest wejście schodami na górę. Winda znajduje się na lewo przy końcu korytarza. Na prawo przy końcu korytarza znajdują się schody do piwnicy budynku. Toaleta dla osób niepełnosprawnych znajduje się na I piętrze budynku.
Winda nie jest wyposażona w system głosowy. Informuje o zamkniętych drzwiach oraz o przybyciu na poszczególną kondygnację za pomocą sygnalizacji dźwiękowj. Aby przywołać windę należy nacisnąć przycisk przy drzwiach. Po przybyciu na I piętro należy zawołać pracownika biblioteki, aby bezpiecznie dostać się do wypożyczalni.
Do budynku i wszystkich jego pomieszczeń można wejść z psem asystującym i psem przewodnikiem.
W bibliotece nie ma pętli indukcyjnych. W bibliotece nie ma oznaczeń w alfabecie brajla.
Nie zapewniamy skorzystania z tłumacza języka migowego .